Šogad - vides pieejamības problemātika cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem

Šī gada labdarības maratons “Dod pieci!” izceļ vides pieejamības problemātiku cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, aicinot sabiedrību ieraudzīt to cilvēku ikdienu, kas saskārušies ar redzes, dzirdes vai kustību traucējumiem. Šajā gadā sabiedriskie mediji uzsver ikvienas personas tiesības uz iespējami patstāvīgu dzīvi, norādot, ka 200 000 cilvēku vide ir šķērslis pilnvērtīgai dzīvei.

Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur projekta partneriem – labdarības organizāciju Ziedot.lv  un invalīdu un viņu draugu apvienību „Apeirons” tiks novirzīti līdzcilvēku atbalstam – pandusu un pacēlāju ierīkošanai, cilvēku dzīvesvietas labiekārtošanai, tehnisko palīglīdzekļu iegādei un citām vajadzībām, kas saistītas ar vides pieejamības uzlabošanu ārpus publiskās infrastruktūras.

Ar iepriekšējos gados "Dod pieci!" labdarības maratonos saziedoto līdzekļu izlietojumu var iepazīties Ziedot.lv mājas lapā.

Viena dziesma Latvijas Radio 5 - Pieci.lv ēterā par minimālo ziedojumu 5 eiro palīdzēs risināt vides pieejamības problēmu cilvēkiem ar redzes, dzirdes vai kustību traucējumiem. 

Kāpēc šogad tieši tiek izcelta vides pieejamības problemātika cilvēkiem ar redzes, dzirdes vai kustību traucējumiem?

Labklājības ministrijas publicētie dati liecina, ka Latvijā ar invaliditāti sadzīvo katrs desmitais jeb vairāk nekā 203 tūkstoši cilvēku, tostarp vismaz 36 tūkstošiem ir ierobežotas pārvietošanās spējas, gandrīz trīs tūkstošiem ir dzirdes traucējumi un vairāk nekā 10 tūkstošiem – redzes traucējumi. Speciālisti norāda – patiesais skaits ir vēl lielāks. Piemēram, Latvijas vājdzirdīgo atbalsta asociācija Sadzirdi.lv uzsver, ka dzirdes traucējumi ir vismaz desmitkārt lielākam cilvēku skaitam.

 Katru gadu cilvēku skaitam ar funkcionālajiem traucējumiem ir tendence pieaugt. Tajā pat laikā vides pieejamība, tostarp publisko ēku un infrastruktūras pielāgošana, ir kritiski zemā līmenī. Labklājības ministrijas pētījumā secināts, ka cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem pieejami tikai 8% valsts vai pašvaldību institūciju ēku. Vides pieejamība nav nodrošināta 80% sporta būvju un 2/3 publisko pasākumu zālēs.

Norises laiks un vieta

Labdarības maratons “Dod pieci!” jau astoto gadu notiks īsi pirms Ziemassvētkiem, no 17. līdz 23. decembrim, sešarpus diennaktis jeb 154 stundas raidot no īpašas stikla studijas pilsētvidē, Doma laukumā. Unikālā formātā trīs Latvijas Radio 5 – Pieci.lv dīdžeji – Magnuss Eriņš, Elīna Baltskara un Linda Samsonova 24/7 režīmā dalīsies ar cilvēku pieredzes stāstiem, ekspertu viedokļiem un atskaņos ziedotāju izvēlētas dziesmas, iestājoties par cilvēciskāku vidi un pārmaiņām sabiedrībā. Savukārt, ceturtais „Dod pieci!” dīdžejs Toms Grēviņš labdarības maratona ietvaros sešas dienas pēc kārtas skries īstu maratonu (42 km), īpaši pievēršot uzņēmēju uzmanību un piesaistot papildu ziedojumus no biznesa organizācijām, kuras ne vien vārdos, bet arī darbos rūpējas par vides pieejamības un sociālo jautājumu risināšanu.

Par "Dod pieci!"

Jau astoto gadu Latvijas Radio 5 – Pieci.lv organizē labdarības maratonu “Dod pieci!”. Tā ir daļa no starptautiska projekta “Serious Request,” kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai.

Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Labdarības maratona primārais mērķis ir cilvēciskākas vides veidošana, jo katrs “Dod pieci!” stāsts ir par labāku un cilvēciskāku sabiedrību.

2014. gada decembrī pirmajā labdarības maratonā "Dod pieci!" tika saziedoti 64 550 eiro, kas nodrošināja Ziemassvētku dāvanas vairāk nekā pieciem tūkstošiem trūcīgo un vientuļo Latvijas sirmgalvju.

2015. gadā saziedotie 135 546 eiro sniedza asistenta atbalstu vairāk nekā 50 ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām.

2016. gadā tika saziedota 190 910 eiro, kas nodrošināja iespēju sarīkot 21 nometni onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem psihosociālā atbalsta saņemšanai.

2017. gadā saziedotie līdzekļi 358 121 eiro apmērā, nodrošināja 35 812 stundas emocionālas un praktiskas palīdzības atbalsta programmas "Plecs" ģimenēm, kuras vēlas dot mājas bērniem no bērnu namiem.

2018. gadā saziedotie līdzekļi 120 046 eiro apmērā, caur Ziedot.lv un “Plecs” tika novirzīti bezmaksas jauno vecāku atbalsta un mācību programmas izveidošanai un ieviešanai visā Latvijā.

2019. gadā saziedotie līdzekļi 438 197 eiro apmērā nodrošināja pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju.

2020. gadā labdarības maratonā „Dod pieci!” saziedoti 407 020 eiro palīdzības sniegšanai cietušajiem no vardarbības ģimenē.

Projekta īstenotāji un partneri:

Labdarības maratona galvenais īstenotājs ir Latvijas Radio 5 – Pieci.lv, aktīvs un dinamisks formāts, kas sniedz gan izklaidējošu saturu, gan izglītojošu informāciju. Izvirzītās tēmas aktualizēšanā iesaistās arī Latvijas Radio Ziņu dienests un pārējie kanāli, pētot problēmjautājumus, uzklausot pieredzes stāstus un mudinot meklēt risinājumus situācijas uzlabošanai. Projekts tiek īstenots kopā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portāls LSM.lv, nodrošinot satura, tehnisko un informatīvo atbalstu projekta īstenošanai.

Ilggadējs "Dod pieci!" partneris ir labdarības organizācija Ziedot.lv, kas nodrošina ziedojumu vākšanas infrastruktūru un administrēšanu atbilstoši projekta mērķim. “Dod pieci!” saziedoto līdzekļu izlietošana notiks ciešā partnerībā ar invalīdu un viņu draugu apvienību „Apeirons”, kas jau šobrīd palīdz cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Sazinoties ar Ziedot.lv, būs iespēja saņemt papildu resursus. Kā ik gadu, arī šogad labdarības maratonā saziedotie līdzekļi 100% apmērā tiks veltīti ziedojuma mērķim. Projekta realizēšanas un administrēšanas izmaksas no ziedotāju naudas netiek finansētas.

„Dod pieci!” 2021 materiāli: