Biežāk uzdotie jautājumi

Kas ir "Dod pieci!"?

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta “Serious Request”, kura ietvaros dažādās Eiropas valstīs ik gadu notiek vairāki labdarības maratoni. Pirmā stikla studija darbojās 2004. gada pirmssvētku laikā Nīderlandes pilsētā Utrehtā, savukārt pirmais labdarības maratons Latvijā noritēja 2014. gada decembrī.

Kad un kur šogad notiks "Dod pieci!"?

“Dod pieci!” šogad noritēs no 15. decembra plkst. 8.00 līdz 21. decembra plkst. 21.10. Latvijas Radio 5 stikla studija atradīsies Rīgā, Doma laukumā.

Kam šogad aicina ziedot "Dod pieci!"?

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad iestājas par atbalstu riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem. 

Statistika ir skaudra. Latvijā šobrīd ir vairāk nekā 10 tūkst. bērnu un jauniešu, kuri meklē patvērumu uz ielas, klaiņo, neapmeklē skolu, lieto apreibinošas vielas vai ir soļa attālumā līdz nozieguma izdarīšanai. Tas ir vidēji viens bērns katrā klasē. Savukārt vairāk nekā 36 tūkstošiem jeb katram 7. bērnam Latvijā pastāv uzvedības problēmu iestāšanās risks – šie bērni ir cietuši no vardarbības vai noziedzīga nodarījuma, atrodas ārpusģimenes aprūpē vai dzīvo ģimenē, kurā ir riski nepietiekamai bērna aprūpei u. c. Viņi nav drošībā. Un par to esam atbildīgi mēs, pieaugušie.

Šī gada labdarības maratona "Dod pieci!" mērķis ir dot iespēju bērniem un jauniešiem ar uzvedības problēmām izrauties no nelabvēlīgas vides un veidot motivētu, drošu, garīgi un fiziski veselīgu nākotni.

Kā var ziedot "Dod pieci!"?

Ziedojumus, sākot no 5 eiro, apmaiņā pret mīļākās dziesmas atskaņošanu Latvijas Radio 5 ēterā no 1. decembra varēs veikt mājaslapā www.dodpieci.lv. No 15. līdz 21. decembrim ziedojumus būs iespējams veikt arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā. "Dod pieci!" mērķim ziedot var arī Ziedot.lv tīmekļa vietnē.

No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiek pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti degvielas uzpildes stacijās.

Pasaulē garākā labdarības stafete!
Lai kļūtu par “Dod pieci!” labdarības stafetes patronu un noskaidrotu papildu informāciju, aicinām rakstīt uz e-pastu inese.sala@latvijasradio.lv.
Skriešana pēdējo gadu laikā ir kļuvusi par neatņemamu “Dod pieci!” daļu, šogad līdzās labdarības maratona stikla studijai Doma laukumā no 15. līdz 21. decembrim noritēs pasaulē garākā labdarības skriešanas stafete. Tās laikā, iesaistot vairākus simtus cilvēku, uz skrejceliņa bez apstājas paredzēts skriet teju 158 stundas. Skriešanas stafete, gluži tāpat kā pats labdarības maratons, būs nepārtraukta un notiks arī nakts stundās.
Katras dienas skrējiens tiks veltīts ziedotājam, kas bērnu un jauniešu atbalstam ziedos vismaz 10 000 EUR. Apmaiņā pret ziedojumu uzņēmēji iegūs unikālu iespēju piedalīties pasaulē garākajā labdarības stafetē, iesaistot savus darbiniekus, draugus un ģimenes locekļus. Tā ir iespēja darīt labu, un darīt to kopā, piedzīvojot lielisku darba kolektīva saliedēšanās pasākumu 24 stundu garumā.

Kā pieteikties pasaulē garākajai labdarības stafetei?

Līdz ar labdarības maratona "Dod pieci!" startu Doma laukumā uzsākta arī pasaulē garākā labdarības skriešanas stafete. Tās laikā, iesaistot pēc iespējas vairāk skrējējus, uz skrejceliņa bez apstājas paredzēts noskriet teju 158 stundas. Ja arī Tu vēlies pievienoties skrējēju pulkam, aicinām pieteikties, rakstot uz: dodpieci@latvijasradio.lv vai piesakoties skriešanas kalendārā: https://calendly.com/dod-pieci/labdaribas-stafete

Vai Ziedot.lv ietur komisijas maksu par veiktajiem ziedojumiem?

Ziedot.lv par saņemtajiem ziedojumiem neietur nekādu komisijas vai starpniecības maksu. Visa ziedotā nauda 100% apmērā nonāk tai paredzētajam mērķim. Ziedot.lv administratīvās izmaksas netiek segtas no "Dod pieci!" ziedojumiem.

Kādu palīdzību nodrošinās minimālais ziedojums 5 eiro apmērā?

Tavi 5 eiro palīdzēs riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem izrauties no nelabvēlīgas vides un veidot motivētu, drošu, garīgi un fiziski veselīgu nākotni. Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, pašiem radušās uzvedības problēmas. Par saziedotajiem līdzekļiem organizācijas sniegs viņiem piemērotus pakalpojumus, sākot no speciālistu konsultācijām, pirmās nepieciešamības lietu iegādes un beidzot ar atbalsta personas jeb mentora meklējumiem.

Organizācijas, kuras ir gatavas īstenot šī gada ziedojuma mērķi: Open Radošais Centrs, Resiliences centrs, Pusaudžu Resursu centrs, Latvijas Samariešu apvienība, Sociālā atbalsta un izglītības fonds, YOU+, Palīdzēsim Viens Otram, Palīdzēsim.lv, Būt brīvai, House of Hope, Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija, Mentor Latvia, Laiks jauniešiem, Esi centrs, Adventure Therapy Latvia, Zvannieku mājas.

Kāpēc šogad palīdzēsim tieši riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem?

Statistika ir skaudra. Latvijā vidēji viens bērns no katras klases meklē patvērumu uz ielas, klaiņo, neapmeklē skolu, lieto apreibinošas vielas vai ir soļa attālumā līdz nozieguma izdarīšanai. Viņš nav drošībā. Un par to esam atbildīgi mēs, pieaugušie.

Latvijas Republikas Valsts kontroles 2022. gada revīzijas ziņojumā “Problēmbērni – pieaugušo neizdarības spogulis” lēsts, ka Latvijā šobrīd ir vairāk nekā 10 tūkst. bērnu ar uzvedības problēmām, kuri ilgstoši un bez attaisnojoša iemesla neapmeklē izglītības iestādi, lieto dažādas apreibinošas vielas, pārkāpuši likumu u. tml. Savukārt vairāk nekā 36 tūkstošiem jeb katram 7. bērnam Latvijā pastāv uzvedības problēmu iestāšanās risks – šie bērni ir cietuši no vardarbības vai noziedzīga nodarījuma, atrodas ārpusģimenes aprūpē vai dzīvo ģimenē, kurā ir riski nepietiekamai bērna aprūpei u. c.

Kur es varu sekot līdzi "Dod pieci!" norisei?

No 15. līdz 21. decembrim 24 stundas diennaktī "Dod pieci!" norisei varēs sekot līdzi Latvijas Radio 5 ēterā, tiešsaistē www.dodpieci.lv un www.lsm.lv. Savukārt, Latvijas Televīzija piedāvās tiešraides LTV7 kanālā brīvdienu rītos no plkst. 10.00 - 12.00 un darba dienu rītos no plkst. 7.00 - 9.00. LTV1 kanālā sekot līdzi tiešraidēm varēs vakaros no plkst. 22.45 - 6.00. 15. decembrī plkst. 8.05 un 21. decembrī plkst. 21.10 LTV1 kanālā aicinām TV ekrānos vērot atklāšanas un noslēguma tiešraides. 

Vai varu izvēlēties ziedot par jebkuru dziesmu?

"Dod pieci!" norises laikā Latvijas Radio 5 muzikālā formāta ierobežojumi nepastāv – ēterā tiek atskaņotas visas dziesmas, kuras vēlas dzirdēt ziedotāji, sākot ar fragmentu no Vāgnera “Loengrīna” un beidzot ar desmit minūšu gariem “Metallica” skaņdarbiem. Radikālāko žanru mūziku atskaņosim diennakts tumšākajā laikā.

Kad dziesma, par kuru ziedoju, skanēs Latvijas Radio 5 ēterā?

Tiklīdz par dziesmu ir saņemts ziedojums, Latvijas Radio 5 mūzikas departaments piemeklē tuvāko piemērotāko atskaņošanas laiku radio ēterā. Tā kā nav iespējams prognozēt dziesmu pieteikumu intensitāti, katras dziesmas precīzu izskanēšanas laiku nav iespējams pateikt. Viens no galvenajiem principiem ir atskaņot pēc iespējas vairāk dziesmu bez atkārtošanās. Visu atskaņoto dziesmu saraksts maratona norises laikā būs pieejams ”Dod pieci!” mājaslapā www.dodpieci.lv Lielākās izredzes savu dziesmu sagaidīt ēterā ir tad, ja tā ir labi atpazīstama un populāra, kā arī, ja ziedojums veikts savlaicīgi.

Vai varu pieteikt dziesmu, veicot ziedojumu "Dod pieci!" stikla studijā?

Jā, šogad pie stikla studijas tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Dziesmu būs iespējams pieteikt, pieejot pie ziedojumu lodziņa – Ziedot.lv brīvprātīgie apmainīs ziedojumu pret izvēlēto dziesmu un ievadīs to kopējā sistēmā. Tas gan nenozīmē, ka izvēlētā dziesma tūlīt tiks atskaņota ēterā – labdarības maratona laikā saņemam ļoti daudzus pieteikumus, un mūzikas redaktors kārto dziesmu atskaņošanas secību jau vairākām stundām uz priekšu.

Vai pirms dziesmas izskanēšanas var nosaukt manu vārdu ēterā, ja esmu ziedojis?

Konkrēta ziedotāja vārds netiek nosaukts radio ēterā. Parasti vienu un to pašu dziesmu izvēlas desmitiem cilvēku, un visu ziedotāju vārdu nosaukšana aizņemtu krietnu laiku. Taču, ja vēlaties, lai tas tiek atspoguļots, veicot ziedojumu Ziedot.lv mājaslapā, ziedotāja vārds parādās ziedotāju sarakstā.

Kur var klausīties Latvijas Radio 5?

Latvijas Radio 5 raidīšanas frekvence Rīgā ir 93,1 FM, Liepājā 102,1 FM, Limbažos 100,5 FM, Rēzeknē 103,8 FM, Saldū 102,4 FM, Valmierā 89,5 FM, Ventspilī 96,5 FM. Tiešsaistē - https://fm.pieci.lv/

Tāpat Latvijas Radio veidoto saturu ir iespējams klausīties Latvijas Radio mobilajā lietotnē.

Mans bērns atnesis zīmējumu – vai šogad to varēs uzdāvināt dīdžejiem stikla studijā?

Jā, zīmējumus iespējams nodot pie ziedojumu lodziņa.

Kam ir palīdzējis "Dod pieci!"?

2022. gadā labdarības maratons "Dod pieci!" aicināja palīdzēt Latvijā nonākušajiem Ukrainas bēgļu bērniem. 2022. gadā ziedojumos tika savākti 804 384 eiro, kas ir lielākā saziedotā summa labdarības maratona "Dod pieci!" vēsturē.

2021. gadā labdarības maratons "Dod pieci!" izcēla vides pieejamības problemātiku cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, aicinot sabiedrību ieraudzīt to cilvēku ikdienu, kas saskārušies ar redzes, dzirdes vai kustību traucējumiem.

2020. gadā labdarības maratonā "Dod pieci!" saziedoti 407 020 eiro palīdzības sniegšanai cietušajiem no vardarbības ģimenē.

2019. gadā saziedotie līdzekļi 438 197 eiro apmērā nodrošināja pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju.

2018. gadā saziedotie līdzekļi 120 046 eiro apmērā, caur Ziedot.lv un "Plecs" tika novirzīti bezmaksas jauno vecāku atbalsta un mācību programmas izveidošanai un ieviešanai visā Latvijā.

2017. gadā saziedotie līdzekļi 358 121 eiro apmērā, nodrošināja 35 812 stundas emocionālas un praktiskas palīdzības atbalsta programmas "Plecs" ģimenēm, kuras vēlas dot mājas bērniem no bērnu namiem.

2016. gadā tika saziedota 190 910 eiro, kas nodrošināja iespēju sarīkot 21 nometni onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem psihosociālā atbalsta saņemšanai.

2015. gadā saziedotie 135 546 eiro sniedza asistenta atbalstu vairāk nekā 50 ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām.

2014. gada decembrī pirmajā labdarības maratonā "Dod pieci!" tika saziedoti 64 550 eiro, kas nodrošināja Ziemassvētku dāvanas vairāk nekā pieciem tūkstošiem trūcīgo un vientuļo Latvijas sirmgalvju.

Kopš 2014. gada Latvijas Radio 5 un Latvijas sabiedriskie mediji desmit gadu laikā īstenojuši un aktualizējuši sabiedrībā svarīgas tēmas un mainījuši sabiedrības viedokli. Kopā ziedojumos piesaistīti vairāk kā 3 miljoni eiro un sniegts atbalsts vairāk kā 14 tūkstošiem cilvēku. Pieejamas arī atskaites par visiem labdarības maratoniem "Dod pieci!": https://www.ziedot.lv/jaunumi/dod-pieci-parskats-2014-2022-4879

Vai vēl var pieteikties palīdzības saņemšanai saistībā ar kādu no iepriekšējo gadu "Dod pieci!" tēmām?

Šobrīd vēl atbalsts tiek sniegts Ukrainas bēgļu bērniem. Līdz šim izlietoti vairāk nekā puse saziedoto līdzekļu un sniegts individuāls atbalsts 2799 ukraiņu bērniem Latvijā. Lai pieteiktos palīdzībai, nepieciešams aizpildīt pieteikuma anketu: https://www.ziedot.lv/ukranskim-bzhencyam

Vai iespējams iesaistīties "Dod pieci!" kā brīvprātīgajam un palīdzēt labdarības maratona norisē?

Jā, brīvprātīgie ir liela daļa no labdarības maratona "Dod pieci!". Esam priecīgi un pateicīgi brīvprātīgajiem, kas gadu no gada grib būt daļa no "Dod pieci!" komandas. Ja ir vēlme palīdzēt, aicinām rakstīt uz: DodPieci@latvijasradio.lv.

Vai drīkst vākt ziedojumus ārpus labdarības maratona izziņotajām ziedošanas iespējām, izmantojot "Dod pieci!" zīmolu (piemēram, izvietojot ziedojumu kastītes)? Kādi ir nosacījumi?

Jā, drīkst! "Dod pieci!" ir labdarības maratons, tādēļ priecājamies par katru aktivitāti, kur tiek vākti ziedojumi konkrētajam maratona mērķim.

Kādas ir ziedošanas iespējas juridiskām personām un vai iespējams saņemt nodokļu atvieglojumus?

Uzņēmumi, kuri augstu vērtē sociālo atbildību, tiek aicināti slēgt ziedojuma līgumu ar Ziedot.lv. Uzņēmumiem ir tiesības saņemt ienākuma nodokļa atlaidi.

Plašāka informācija pieejama šeit:   
https://www.vid.gov.lv/sites/default/files/ziedojumi_uin_27062022_aktualizets_met_mat.pdf

Lai slēgtu ziedojuma līgumu, lūdzam aizpildīt pieteikuma anketu:

Ja rodas papildu jautājumi, aicinām sazināties, rakstot uz ziedot@ziedot.lv.

Rīko:

Roku rokā ar:

Informatīvi atbalsta:

Ziedojuši 10 000 € par pasaulē garāko labdarības stafeti: