2020. gada "Dod pieci!" fokusā vardarbības mazināšana ģimenēs

Šī gada labdarības maratons “Dod pieci!” pievērsīsies vardarbībai ģimenē – sarežģītam un daudzslāņainam tematam, runājot gan par emocionālo, fizisko, finansiālo un cita veida vardarbību ģimenes locekļu starpā, gan par sekām un rīcības scenārijiem, lai dotu iespēju sākt dzīvi no jauna.

Maratona laikā saziedotie līdzekļi tiks novirzīti Ziedot.lv ātrās reaģēšanas jeb krīzes fondam, sniedzot finansiālu atbalstu galvenokārt sievietēm un bērniem, kas grib izrauties no apburtā loka – aiziet no vardarbīgām attiecībām –, bet nespēj to izdarīt atbalsta trūkuma dēļ.

Ar iepriekšējos gados "Dod pieci!" labdarības maratonos paveikto vari iepazīties Ziedot.lv mājas lapā.

Viena dziesma Latvijas Radio 5 - Pieci.lv ēterā par minimālo ziedojumu 5 eiro palīdzēs stundu būt drošībā cilvēkam, kurš bēg no vardarbības ģimenē. 

Visi labdarības maratonā iegūtie līdzekļi tiks nodoti Ziedot.lv rīcībā, lai cilvēkiem, kuri vēlas izrauties no vardarbības, nodrošinātu atbalstu akūtu un neatliekamu situāciju risināšanai - īslaicīgai pajumtei, medicīniskai palīdzībai un ekspertīžu apmaksai, ēdienam, transportam, mentoram, kas aiz rokas izved cauri procesam, jo bieži cietušie uz to vienkārši paši nav spējīgi u.c. Par ziedojumiem tiks sniegta palīdzība, kas vardarbības upuriem nepieciešama šeit un tagad, bet ko nenodrošina valsts vai pašvaldība, un uz ko nevar gaidīt ilgstoši. 

Kāpēc tieši vardarbības mazināšanas tēma?

Statistikas dati liecina - katra trešā sieviete Latvijā atzinusi, ka ir piedzīvojusi fizisku vai seksuālu vardarbību ģimenē. Tas ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā. Eiropas Dzimumu līdztiesības indeksa vērtējums vardarbības jomā Latvijai ir 38,2, kas ir augstāks nekā vidēji Eiropas Savienības valstīs (27,5).

2019. gadā Latvijā sociālās rehabilitācijas pakalpojumus saņēmuši 1970 no vardarbības cietuši bērni, no kuriem 81% cietuši ģimenē. Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 pērn saņēmis 1626 zvanus par problēmām ģimenē, no tiem 38% bija par bērna piedzīvotu vardarbību un 29% par vecāku konfliktiem un savstarpējo vardarbību.

Latvijā sievietes biežāk nekā vidēji Eiropas Savienībā cietušas no fiziskas vardarbības sekām – 84 % sieviešu, kuras pēc 15 gadu vecuma sasniegšanas ir piedzīvojušas fizisku un/vai seksuālu vardarbību, tās rezultātā saskārās ar veselības problēmām, psiholoģisku vardarbību piedzīvoja atkārtoti no esošā vai bijušā partnera, kā arī retāk ziņoja par vardarbības gadījumu, liecina Eiropas Dzimumu līdztiesības indeksa dati.

Spriedzes dēļ Covid-19 ārkārtas situācijas laikā, pavasarī par 35% pieauga policijas izsaukumu skaits uz ģimenes konfliktiem - vidēji 32 izsaukumi dienā, bet pērn 21. 

Situācijās, kad bijusi vardarbība pret bērnu, statistika liecina, ka pusi uz pusi atbildību dala gan mātes, gan tēvi.

Eksperti brīdina, ka emocionālā vardarbība var ļoti ātri pāraugt fiziskā un seksuālā vardarbībā, tostarp ar letālām sekām slepkavību un pašnāvību veidā.

Ņemot vērā sabiedrības rezonansi un tēmas dziļumu, “Dod pieci!” radošā komanda tematu šķetina, aplūkojot to no dažādām pusēm .

Latvijā ir vislielākais iedzīvotāju skaits, salīdzinot ar citām ES valstīm, kuri uzskata, ka vardarbība ģimenē ir privāta lieta. Projekta virsmērķis ir panākt, lai mazinās mīts, ka vardarbība ģimenē ir tās pašas ziņā, sabiedrība atpazītu dažādas vardarbības formas un kļūtu aktīvāka palīdzības sniegšanā gan sociālā – uzņēmumu, kolēģu, draugu, gan valstiskā līmenī, atbalstot līdzcilvēkus, kas nonākuši vardarbības jūgā.

Norises laiks un vieta

Labdarības maratons “Dod pieci!” šogad noritēs no 17. decembra plkst. 12:00 līdz 23. decembra plkst. 20:30. Tās ir 152,5 stundas tiešraides. Latvijas Radio 5 – Pieci.lv īpašā Stikla studija atradīsies Rīgā, Doma laukumā.

Par "Dod pieci!"

Jau septīto gadu Latvijas Radio 5 – Pieci.lv organizē labdarības maratonu “Dod pieci!”. Tā ir daļa no starptautiska projekta “Serious Request,” kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Labdarības maratona primārais mērķis ir cilvēciskākas vides veidošana, jo katrs “Dod pieci!” stāsts ir par labāku un cilvēciskāku sabiedrību.

2014. gada decembrī pirmajā labdarības maratonā "Dod pieci!" tika saziedoti 64 550 eiro, kas nodrošināja Ziemassvētku dāvanas vairāk nekā pieciem tūkstošiem trūcīgo un vientuļo Latvijas sirmgalvju.

2015. gadā saziedotie 135 546 eiro sniedza asistenta atbalstu vairāk nekā 50 ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām.

2016. gadā tika saziedota 190 910 eiro, kas nodrošināja iespēju sarīkot 21 nometni onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem psihosociālā atbalsta saņemšanai.

2017. gadā saziedotie līdzekļi 358 121 eiro apmērā, nodrošināja 35 812 stundas emocionālas un praktiskas palīdzības atbalsta programmas "Plecs" ģimenēm, kuras vēlas dot mājas bērniem no bērnu namiem.

2018. gadā saziedotie līdzekļi 120 046 eiro apmērā, caur Ziedot.lv un “Plecs” tika novirzīti bezmaksas jauno vecāku atbalsta un mācību programmas izveidošanai un ieviešanai visā Latvijā.

2019. gadā saziedotie līdzekļi 438 197 eiro apmērā nodrošināja pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju.

Projekta īstenotāji un partneri:

Labdarības maratona galvenais īstenotājs ir Latvijas Radio 5 – Pieci.lv, aktīvs un dinamisks formāts, kas sniedz gan izklaidējošu saturu, gan izglītojošu informāciju. Izvirzītās tēmas aktualizēšanā iesaistās arī pārējie Latvijas Radio kanāli, pētot situāciju, likumdošanu u.tml. Labdarības maratons “Dod pieci!” ir Latvijas Radio grupas korporatīvās sociālās atbildības projekts, kas, atbilstoši Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes definētajam sabiedriskajam pasūtījumam, īsteno sabiedriskā labuma mērķus cilvēciskākas sabiedrības veidošanas jomā.

Projekta primārie sadarbības partneri sabiedriskie mediji – Latvijas Televīzija un portāls lsm.lv, nodrošinot satura, tehnisko un informatīvo atbalstu projekta īstenošanai.

Ilggadējs "Dod pieci!" partneris ir labdarības organizācija Ziedot.lv, kas nodrošina ziedojumu vākšanas infrastruktūru un administrēšanu atbilstoši projekta mērķim.

"Dod pieci!" 2020 materiāli: