2019. gada Dod Pieci! fokusā neārstējami slimu cilvēku aprūpe Latvijā

Šī gada labdarības maratons “Dod Pieci!” veltīts neārstējami slimu cilvēku dzīves nogalei un paliatīvās aprūpes sistēmas sakārtošanai Latvijā. Mūža izskaņā cilvēkam jāsaņem tik pat daudz rūpju, cik dzīves sākumā un ikviens ir pelnījis atstāt šo pasauli cieņpilni.

Ar iepriekšējos gados "Dod Pieci!" labdarības maratonos paveikto vari iepazīties Ziedot.lv mājas lapā.

Kad cilvēks ir neārstējami slims, viņš piedzīvo sāpes, ķermeņa nevarību un bezcerību. Pēc pārciesta insulta, infarkta, vēža vai citas smagas slimības, kas kļuvusi neārstējama, cilvēkam nepieciešama aprūpe un viņš atkarīgs no apkārtējiem. Vajadzīga empātija, līdzcietība, milzu pacietība un paliatīvā aprūpe.

Ģimenēm, kuras rūpējas par nedziedināmi slimiem tuviniekiem, ik dienu nepieciešams neizmērojams emocionālais un fiziskais spēks. Uz ģimenes pleciem ir slimnieka ikdienas aprūpe – kopšana, cilāšana, mazgāšana un medikamentu ievade. Bieži vien kāds no tuviniekiem nestrādā, lai būtu kopā un rūpētos. 

Latvijā neārstējami slimu cilvēku aprūpē situācija ir skaudra – pacienti un ģimenes sakaras ar paliatīvās sistēmas nepilnībām - informācijas trūkumu par valsts nodrošināto aprūpi, zināšanu trūkumu par to, kā aprūpēt savus tuviniekus un lieliem izdevumiem, kurus ne vienmēr spēj nosegt. Šie cilvēki ir izmisuma zonā.

Nedziedināmi slimu cilvēku aprūpei no ģimenes līdzekļiem aiziet ievērojama daļa. Skaudri, ja slimības dēļ cilvēks pats nespēj paēst un norīt pārtiku. Tad nepieciešama enterālā pārtika, ko ievada caur speciālu zondi tieši kuņģī vai specializētie šķidrie pārtikas maisījumi. Šādas pārtikas izmaksas mēnesī var sasniegt 200 – 600 eiro. Valsts to neapmaksā. Ja tuviniekam nav līdzekļu, nedziedināmi slimais cilvēks nomirst no slāpēm un bada.

Viena dziesma radio pieci.lv ēterā par minimālo ziedojumu 5 eiro nozīmēs viena speciālās pārtikas ēdienreizi nedziedināmi slimiem cilvēkiem. Dziesmu ziedošana mājas lapā www.dodpieci.lv šogad sāksies 3.decembrī. Taču jau tagad ziedot.lv mājas lapā var veikt ziedojumu jebkura apmērā.

Visi labdarības maratonā iegūtie līdzekļi tiks nodoti Ziedot.lv rīcībā, lai tiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama specializēta šķidrā pārtika vai valsts neapmaksātā enterālā barošana, nodrošinātu pietiekamu un sabalansētu uzturu.

Nedziedināmi slimi cilvēki sabiedrības ziedojumus varēs izmantot arī citiem atbalstošās terapijas mērķiem - fizioterapeita vizīte mājās, uztura speciālista konsultāciju apmaksai, specializētā transporta pakalpojumu izdevumu segšanai, lai, piemēram, gulošu pacientu nogādātu ārstniecības iestādē vai specializētu aprūpes preču iegādei. No ziedojumiem netiks segti medikamenti.

Kāpēc paliatīvā aprūpe?

Tematu par paliatīvās aprūpes sistēmu Latvijā sabiedrisko mediju dienaskārtībā 2019. gada pavasarī cēla Latvijas Radio 1 raidījums „Krustpunktā” un Ziņu dienests, uzsākot projektu „Izmisuma zonā. Paliatīvā aprūpe Latvijā”. Projekta iniciatore bija raidījuma “Krustpunktā” producente Evija Unāma, balstoties personīgā pieredzē par noslēdzošo posmu viņas māsas dzīvē: „Es apsolīju neklusēt. Kad sēdēju viņai līdzās mazajā palātā, turot viņas trauslo,  karsto rociņu, klausoties viņas saraustītajā elpā, cieši apsolījos neklusēt par to ceļu, pa kuru bija jāiziet viņai - manai māsai. Nosolījos nepieņemt kā normu milzīgās sāpes, izmisumu un ciešanas. Klusi raudot, solīju darīt visu, lai pārcirstu to mezglu, kas žņaudz ikvienu, kurš tiek ierauts šīs necilvēcīgās sistēmas valgos. Sistēmas, kur bezspēcīgs katrs tajā esošais – pacients, tuvinieks, sanitārs, medmāsa, ārsts... Sistēmas, kuru radījuši esam mēs paši, cilvēki. Nedomājot par cilvēkiem tajā.”  

Ņemot vērā sabiedrības rezonansi un tēmas dziļumu, labdarības maratona radošā komanda aicināja tematu šķetināt visa gada garumā, tostarp noslēdzot tematu “Dod Pieci!” ietvaros.

Projekta virsmērķis ir panākt, lai paliatīvās aprūpes sistēma ir vērsta uz cilvēku un viņa vajadzībām. Tostarp, lai:

  • cilvēkiem būtu viegli pieejama un jēgpilna informācija par aprūpes un atbalsta iespējām, t.sk. valsts un pašvaldību nodrošināto;
  • palielinātu paliatīvās aprūpes gultasvietu skaitu;
  • sakārtotu likumdošanu;
  • aktualizētu tēmu par medicīnas personāla un cilvēcīgas komunikācijas trūkumu;
  • nodrošinātu ambulatorās paliatīvās aprūpes iespējas;
  • palielinātu finansējumu paliatīvās aprūpes vajadzībām;
  • atgādinātu, ka cilvēks ir vērtība arī dzīves noslēgumā.

Norises laiks un vieta

Labdarības maratons “Dod Pieci!” šogad noritēs no 17. decembra plkst. 12:00 līdz 23. decembra plkst. 20:30. Tās ir 152,5 stundas tiešraides. Latvijas Radio 5 – pieci.lv īpašā stikla studija atradīsies Rīgā, Doma laukumā, kur ik gadu šajā laikā norit arī tradicionālais Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš.

Par Dod Pieci!

Jau sesto gadu Latvijas Radio 5 – pieci.lv organizē labdarības maratonu “Dod Pieci!”. Tā ir daļa no starptautiska projekta “Serious Request,” kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Labdarības maratona primārais mērķis ir cilvēciskākas vides veidošana, jo katrs “Dod Pieci!” stāsts ir par labāku un cilvēciskāku sabiedrību.

Iepriekš “Dod Pieci!” sabiedrības uzmanība tika pievērsta trūcīgajiem un vientuļajiem Latvijas senioriem (2014. gads). Ar sabiedrības ziedojumu palīdzību tika nodrošinātas Ziemassvētku dāvanas vairāk nekā 5 tūkstošiem trūcīgo un vientuļo Latvijas senioru. Kopumā tika saziedoti 64 550 eiro. 2015. gadā saziedotie 135 546 eiro sniedza asistenta atbalstu vairāk nekā 50 ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām. 2016. gadā tika saziedoti 190 910 eiro, kas nodrošināja iespēju sarīkot 21 nometni onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem psiholoģiskā un emocionālā atbalsta saņemšanai. 2017. gadā tika saziedota līdz šim lielākā summa – 358 121eiro, kas tika novirzīta atbalsta programmai “Plecs” emocionāla atbalsta un praktiskas palīdzības sniegšanai vecākiem, kuri savā ģimenē vēlas uzņemt bērnus no bērnunama. Savukārt 2018. gadā labdarības maratons pievērsās tematam par kvalitatīva laika veltīšanu bērniem. Saziedotie līdzekļi 122 493 eiro apmērā caur biedrību “Plecs” novirzīti praktisku un psiholoģisku mācību nodrošināšanai jaunajām ģimenēm, kurās ienāk bērns.

Projekta īstenotāji un partneri:

Labdarības maratona galvenais īstenotājs ir Latvijas Radio 5 – pieci.lv, kas ir multimediāls mūsdienu latviešu un ārzemju populārās mūzikas kanāls ar tajā ietvertiem satura raidījumiem. Aktīvs un dinamisks formāts, kas sniedz gan izklaidējošu saturu, gan izglītojošu informāciju. Vienlaikus iepriekšējo gadu sadarbība ir sekmējusi visu Latvijas Radio kanālu pilnvērtīgu iesaisti izvirzītās tēmas aktualizēšanā un sabiedrības informēšanā gan par konkrēto labdarības maratona norisi, gan tēmu kopumā. Līdz ar to – labdarības maratons “Dod Pieci!” ir uzskatāms par Latvijas Radio kopējo korporatīvās sociālās atbildības projektu, kas, atbilstoši Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes definētajam sabiedriskajam pasūtījumam, īsteno sabiedriskā labuma mērķus cilvēciskākas sabiedrības veidošanas jomā.

Projekta primārie sadarbības partneri sabiedriskie mediji – Latvijas Televīzija un sabiedrisko mediju portāls lsm.lv, nodrošinot satura, tehnisko un informatīvo atbalstu projekta īstenošanai.

Ilggadējs projekta partneris ir labdarības organizācija Ziedot.lv, kas nodrošinās labdarības projekta ziedojuma sadaļas atvēršanu portālā ziedot.lv, visu ziedojumu vākšanas infrastruktūru, kā arī visu labdarības maratonā “Dod Pieci!” sabiedrības saziedoto līdzekļu administrēšanu atbilstoši projekta mērķim.

Dod Pieci! 2019 materiāli: