Biežāk uzdotie jautājumi

Kas ir "Dod pieci!"?

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta “Serious Request”, kura ietvaros dažādās Eiropas valstīs ik gadu notiek vairāki labdarības maratoni. Pirmā stikla studija darbojās 2004. gada pirmssvētku laikā Nīderlandes pilsētā Utrehtā, savukārt pirmais labdarības maratons Latvijā noritēja 2014. gada decembrī.

Kad un kur šogad notiks "Dod pieci!"?

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad noritēs no 17. līdz 23. decembrim. Latvijas Radio 5 – Pieci.lv stikla studija atradīsies Doma laukumā.

Kam šogad aicina ziedot "Dod pieci!"?

Ziedojumi tiks izlietoti vardarbības mazināšanai ģimenēs. Galvenokārt palīdzēsim sievietēm un bērniem, kas grib izrauties no apburtā loka – aiziet no vardarbīgām attiecībām –, bet nespēj to izdarīt atbalsta trūkuma dēļ. 

Katra trešā sieviete Latvijā (32 %) atzinusi, ka ir piedzīvojusi fizisku un /vai seksuālu vardarbību no sava partnera puses. Līdztekus Dānijai tas ir augstākais rādītājs Eiropas Savienībā.

Ziedojumi ļaus segt medicīnas (zobārstniecības, briļļu, ārsta vizīšu apmaksas, ārstēšanās stacionārā u.c.), mājsaimniecības lietu iegādes (slēdzeņu, izsistu logu, durvju nomaiņas, bojātu mēbeļu, sadzīves tehnikas aizstāšanas u.c.), apģērba un higiēnas preču iegādes (bojāta apģērba aizstāšanas u.c.) izdevumus, kā arī pārtikas iegādi, transporta pakalpojumus (produktus, pārcelšanās izdevumus u.c.) un interešu izglītību bērniem (pulciņu apmaksu).

Ziedojumi tiks piešķirti arī pagaidu mājokļa īrei (situācijās, kad nepieciešama steidzama nošķiršanās), konsultāciju apmaksai (psihologa, psihoterapeita, jurista u.c.) un tiesu medicīnas ekspertīžu veikšanai.

Ziedojumi sniegs tādu palīdzību, kas vardarbības upuriem nepieciešama šeit un tagad, bet ko nenodrošina valsts vai pašvaldība, vai arī uz ko nevar gaidīt ilgstoši.

Visi labdarības maratonā iegūtie līdzekļi tiks nodoti Ziedot.lv rīcībā.

Kādu palīdzību nodrošinās minimālais ziedojums 5 eiro apmērā?

Labdarības maratona "Dod pieci!" laikā veiktais minimālais ziedojums – 5 eiro par vienu dziesmu – nodrošina stundu drošībā cilvēkam, kurš bēg no vardarbības.

Kā var ziedot "Dod pieci!"?

Ziedojumus, sākot no EUR 5, apmaiņā pret mīļākās dziesmas atskaņošanu Latvijas Radio 5 – Pieci.lv ēterā var veikt mājaslapā www.dodpieci.lv. Labdarības maratona "Dod pieci!" laikā no 17. līdz 23.decembrim radio skanēs tikai par ziedojumiem izvēlētās dziesmas. 

No 14. līdz 27. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī „Circle K” degvielas uzpildes stacijās visā Latvijā. Pirmo reizi labdarības maratona vēsturē tiek nodrošināta ziedošanas iespēja klātienē visā Rīgā un arī ārpus galvaspilsētas.

No 17. līdz 23. decembrim skaidras naudas ziedojumus būs iespējams veikt arī labdarības maratona Stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā. Ziedojot klātienē, maratona organizētāji lūdz ievērot drošības ierobežojumus un 2 m distanci. Ja vēlaties ziedot ar dziesmu, naudas ziedojuma kastē ievietojiet arī iepriekš sagatavotu lapiņu ar dziesmas nosaukumu un izpildītāja vārdu.

Uzņēmumi, kuri augstu vērtē sociālo atbildību, tiek aicināti sazināties ar Ziedot.lv, lai slēgtu ziedojuma līgumu. Ziedojumu veicēji, kuru ziedojums ir vismaz EUR 1500 apmērā, maratona noslēgumā tiek aicināti uz “Dod pieci!” Čeku parādi.

Veicot pārskaitījumu Ziedot.lv bankas kontā, lūdzam maksājuma mērķī norādīt "Dod pieci!" un izvēlēto dziesmu, ja tāda ir padomā. Ziedot.lv rekvizīti

Kā es varu sekot līdzi "Dod pieci!" norisei?

No 17. līdz 23. decembrim 24 stundas diennaktī "Dod pieci!" norisei varēs sekot līdzi Latvijas Radio 5 – Pieci.lv ēterā, tiešsaistē www.dodpieci.lv un www.lsm.lv. Katru nakti līdz pat plkst.5.30 rītā maratonam līdzi sekot varēs arī Latvijas Televīzijas 1. kanālā.

"Dod pieci!" aktuālo saturu var klausīties arī podkāstu vidē -https://podfollow.com/dodpieci2020

Latvijas Radio 5 – Pieci.lv raidīšanas frekvence Rīgā ir 93,1 FM, Liepājā 102,1 FM, Limbažos 100,5 FM, Rēzeknē 103,8 FM, Saldū 102,4 FM, Valmierā 89,5 FM, Ventspilī 96,5 FM. Tiešsaistē - http://fm.pieci.lv

Vai varu izvēlēties ziedot par jebkuru dziesmu?

"Dod pieci!" norises laikā Latvijas Radio 5 – Pieci.lv muzikālā formāta ierobežojumi nepastāv - ēterā tiek atsakaņotas visas dziesmas, kuras vēlas dzirdēt ziedotāji, sākot ar fragmentu no Vāgnera “Loengrīna” un beidzot ar desmit minūšu gariem “Metallica” skaņdarbiem. Radikālāko žanru mūziku atskaņosim diennakts tumšākajā laikā.

Kad dziesma, par kuru ziedoju, skanēs Latvijas Radio - Pieci.lv ēterā?

Tiklīdz par dziesmu ir saņemts ziedojums, Latvijas Radio 5 - Pieci.lv mūzikas departaments piemeklē tuvāko piemērotāko atskaņošanas laiku radio ēterā. Tā kā nav iespējams prognozēt dziesmu pasūtīšanas intensititāti, katras dziesmas precīzu izskanēšanas laiku nav iespējams pateikt. Viens no galvenajiem principiem ir atskaņot pēc iespējas vairāk dziesmu bez atkārtošanās. Visu atskaņoto dziesmu saraksts maratona norises laikā būs pieejams "Dod pieci!" mājaslapā www.dodpieci.lv

Lielākās izredzes savu dziesmu sagaidīt ēterā ir tad, ja tā ir labi atpazīstama un populāra, kā arī, ja ziedojums veikts savlaicīgi. Dziesmas, kuras netiek atskaņotas radio ēterā labdarības maratona laikā, pēc tā noslēguma varēs dzirdēt Latvijas Radio 5 - Pieci.lv katru sestdienu no plkst.17 līdz plkst.20.

Vai varu pieteikt dziesmu, veicot ziedojumu "Dod pieci!" stikla studijā?

Šogad pie Stikla studijas tiks pieņemti tikai skaidras naudas ziedojumi. Ja vēlaties ziedot ar dziesmu, naudas ziedojuma kastē ievietojiet arī iepriekš sagatavotu lapiņu ar dziesmas nosaukumu un izpildītāja vārdu.

Vai Ziedot.lv ietur komisijas maksu par veiktajiem ziedojumiem?

Ziedot.lv par saņemtajiem ziedojumiem neietur nekādu komisijas vai starpniecības maksu. Visa ziedotā nauda 100% apmērā nonāk tai paredzētajam mērķim. Ziedot.lv administratīvās izmaksas netiek segtas no "Dod pieci!" ziedojumiem.

Kam ir palīdzējis "Dod pieci!"?

2014. gada decembrī pirmajā labdarības maratonā "Dod pieci!" tika saziedoti 64 550 eiro, kas nodrošināja Ziemassvētku dāvanas vairāk nekā pieciem tūkstošiem trūcīgo un vientuļo Latvijas sirmgalvju.

2015. gadā saziedotie 135 546 eiro sniedza asistenta atbalstu vairāk nekā 50 ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām.

2016. gadā tika saziedota 190 910 eiro, kas nodrošināja iespēju sarīkot 21 nometni onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem psihosociālā atbalsta saņemšanai.

2017. gadā saziedotie līdzekļi 358 121 eiro apmērā, nodrošināja 35 812 stundas emocionālas un praktiskas palīdzības atbalsta programmas "Plecs" ģimenēm, kuras vēlas dot mājas bērniem no bērnu namiem.

2018. gadā saziedotie līdzekļi 120 046 eiro apmērā, caur Ziedot.lv un “Plecs” tika novirzīti bezmaksas jauno vecāku atbalsta un mācību programmas izveidošanai un ieviešanai visā Latvijā.

2019. gadā saziedotie līdzekļi 438 197 eiro apmērā nodrošināja pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju.

Vai var pieteikties paliatīvās aprūpes palīdzībai, kas bija "Dod pieci!" 2019.gada tēma?

Līdz 2020.gada 1.decembrim no ziedojumiem izlietoti 50% jeb 222 328 eiro, sniedzot atbalstu 586 paliatīvās aprūpes pacientiem.

Labdarības maratonā "Dod pieci!" aktualizētā tēma par atbalstu paliatīvās aprūpes pacientiem deva iespēju arī valsts pārvaldei sadzirdēt problēmu, un no 2020.gada 1.jūlija valsts pacientiem apmaksā speciālo pārtiku (enterālo un paraenterālo).

Ziedot.lv par "Dod pieci!" saziedotajiem līdzekļiem līdz 2020.gada 1.jūlijam apmaksāja pacientiem speciālo pārtiku, kā arī citas vajadzības (aprūpes pakalpojumus, higiēnas preces u.c.). No 2020.gada 1.jūlija tiek turpināts apmaksāt speciālo pārtiku tām pacientu grupām, kurām valsts to neapmaksā, kā arī papildu uzturu jeb medicīnisko dzeramo pārtiku, kuru valsts apmaksas grozā nav ielikusi. Joprojām tiek sniegta arī cita palīdzība, kas nepieciešama nedziedināmi slimiem cilvēkiem.

Labdarības maratona "Dod pieci!" 2019.gada tēma ir saliedējusi medicīnas sistēmu, lai sniegtu atbalstu paliatīvās aprūpes pacientiem. Gada pirmajos mēnešos pie Ziedot.lv pēc palīdzības vērsās pacientu tuvinieki, bet tagad pēc palīdzības vēršas aprūpes iestādes darbinieki un ārsti, neatstājot jautājumu par pacienta dzīvības uzturēšanu uz tuvinieku pleciem.

Ziedot.lv arī 2021.gadā turpinās sniegt atbalstu nedziedināmi slimu pacientu atbalstam par "Dod pieci!" ziedojumiem, apmaksājot tās vajadzības, kuras nesedz valsts un tuvinieku finansēm nav iespējamas.

Pieteikšanās atbalstam pieejama šeit.