Biežāk uzdotie jautājumi

Kas ir "Dod pieci!"?

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta “Serious Request”, kura ietvaros dažādās Eiropas valstīs ik gadu notiek vairāki labdarības maratoni. Pirmā stikla studija darbojās 2004. gada pirmssvētku laikā Nīderlandes pilsētā Utrehtā, savukārt pirmais labdarības maratons Latvijā noritēja 2014. gada decembrī.

Kad un kur šogad notiks "Dod pieci!"?

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad noritēs no 17. līdz 23. decembrim. Latvijas Radio 5 – Pieci.lv stikla studija atradīsies Doma laukumā.

Kam šogad aicina ziedot "Dod pieci!"?

Šī gada labdarības maratons “Dod pieci!” izceļ vides pieejamības problemātiku cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, aicinot sabiedrību ieraudzīt to cilvēku ikdienu, kas saskārušies ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem.

Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur Ziedot.lv un invalīdu un viņu draugu apvienību "Apeirons" tiks novirzīti līdzcilvēku atbalstam – pandusu un pacēlāju ierīkošanai, cilvēku dzīvesvietas labiekārtošanai, tehnisko palīglīdzekļu iegādei un citām vajadzībām, kas saistītas ar vides pieejamības uzlabošanu ārpus publiskās infrastruktūras.

Labklājības ministrijas publicētie dati liecina, ka Latvijā ar invaliditāti sadzīvo katrs desmitais jeb vairāk nekā 203 tūkstoši cilvēku, tostarp vismaz 36 tūkstošiem ir ierobežotas pārvietošanās spējas, gandrīz trīs tūkstošiem ir dzirdes traucējumi un vairāk nekā 10 tūkstošiem – redzes traucējumi. Speciālisti norāda – patiesais skaits ir vēl lielāks. Piemēram, Latvijas vājdzirdīgo atbalsta asociācija Sadzirdi.lv uzsver, ka dzirdes traucējumi ir vismaz desmitkārt lielākam cilvēku skaitam.

Visi labdarības maratonā iegūtie līdzekļi tiks nodoti Ziedot.lv rīcībā.

Kādu palīdzību nodrošinās minimālais ziedojums 5 eiro apmērā?

Labdarības maratona "Dod pieci!" laikā veiktais minimālais ziedojums – 5 eiro par vienu dziesmu – noņems šķēršļus pilnvērtīgai dzīvei cilvēkiem ar dzirdes, redzes vai kustību traucējumiem.

Cilvēki vēršas pēc finansiālas palīdzības galvenokārt ēku pieejamības nodrošināšanai un tehnisko palīglīdzekļu iegādei. Ēkām nepieciešami pandusi jeb uzbrauktuves, pacēlāji, lai cilvēks var pārvietoties vairāku stāvu namos, paša mājokļa pielāgošana, piemēram, iebraukšana vannasistabā, atbalsta ierīces cilvēka iecelšanai un izcelšanai no vannas, pielāgotas izlietnes un podi, gultas ar pacēlājiem. No tehniskajiem palīglīdzekļiem lūdz atbalstu individuāli izgatavotām ortozēm, protēzēm, ko valsts neapmaksā vai apmaksā ļoti mazu daļu. Nedzirdīgiem un neredzīgiem cilvēkiem vajadzīgs asistents, kā arī pielāgotas tehnoloģijas un datorprogrammas.

Kā var ziedot "Dod pieci!"?

Ziedojumus, sākot no EUR 5, apmaiņā pret mīļākās dziesmas atskaņošanu Latvijas Radio 5 – Pieci.lv ēterā no 2.decembra varēs veikt mājaslapā www.dodpieci.lv. Labdarības maratona „Dod pieci!” laikā no 17. līdz 23. decembrim radio skanēs tikai par ziedojumiem izvēlētās dziesmas. 

No 17. līdz 23. decembrim ziedojumus būs iespējams veikt arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā. Ziedojot klātienē, maratona organizētāji lūdz ievērot drošības ierobežojumus un 2 m distanci.

Šogad dīdžejs Toms Grēviņš atradīsies “brīvībā” un kļūs par skrienošo DJ, kurš nes “Dod pieci!” vēsti uz Latvijas reģioniem, katru dienu visu labdarības maratona laiku skrienot reālu maratonu (42 km), tādējādi ar kustību palīdzot tiem, kam kustība Latvijā ir ierobežota. Maratona distanci Toms Grēviņš skries apmaiņā pret 10 000 lielu ziedojumu, tādēļ īpaši aicināti pieteikties Latvijas uzņēmumi, kam svarīga sociālā atbildība. Vairāk informācijas var uzzināt, sazinoties ar .

Labdarības maratona "Dod pieci!" mērķim ziedot var arī Ziedot.lv mājaslapā

Maratona norises laikā no 17. līdz 22. decembra vakaram no katra miles degvielas litra, ko iegādāsies privātpersonas, Circle K ziedos 1 centu "Dod pieci!". Tā pat, līdz ar "Dod pieci!" maratona startu visās Circle K degvielas uzpildes stacijās Latvijā varēs iegādāties Dod pieci! labo nodomu krūzi. No katra pārdotā dzēriena īpašajā krūzē 10 centus ziedos uzņēmums, bet vēl 10 centus – dzēriena pircējs.

Uzņēmumi, kuri augstu vērtē sociālo atbildību, tiek aicināti sazināties ar Ziedot.lv, lai slēgtu ziedojuma līgumu.

Veicot pārskaitījumu Ziedot.lv bankas kontā, lūdzam maksājuma mērķī norādīt „Dod pieci!”  un izvēlēto dziesmu, ja tāda ir padomā. Ziedot.lv rekvizīti

Kā es varu sekot līdzi "Dod pieci!" norisei?

No 17. līdz 23. decembrim 24 stundas diennaktī „Dod pieci!” norisei varēs sekot līdzi Latvijas Radio 5 – Pieci.lv ēterā, tiešsaistē www.dodpieci.lv un www.lsm.lv. Arī Latvijas Radio 1 katru maratona nakti darba dienās no pusnakts līdz 6.00 rītā raidīs „Dod pieci!” maratonu, savukārt brīvdienās līdz pat 7.00 rītā. Tēmu pētīs un stāstus veidos arī Latvijas Televīzijas Ziņu dienests. Ikvienam būs iespēja tiešraidē sekot līdzi arī “Dod pieci!” atklāšanai un noslēgumam.

"Dod pieci!" 2021 tēmas aktuālo saturu var klausīties arī podkāstu vidē: ej.uz/MuzigaMajsede_podkastos

Latvijas Radio 5 – Pieci.lv raidīšanas frekvence Rīgā ir 93,1 FM, Liepājā 102,1 FM, Limbažos 100,5 FM, Rēzeknē 103,8 FM, Saldū 102,4 FM, Valmierā 89,5 FM, Ventspilī 96,5 FM. Tiešsaistē - http://fm.pieci.lv

Vai varu izvēlēties ziedot par jebkuru dziesmu?

„Dod pieci!” norises laikā Latvijas Radio 5 – Pieci.lv muzikālā formāta ierobežojumi nepastāv – ēterā tiek atskaņotas visas dziesmas, kuras vēlas dzirdēt ziedotāji, sākot ar fragmentu no Vāgnera “Loengrīna” un beidzot ar desmit minūšu gariem “Metallica” skaņdarbiem. Radikālāko žanru mūziku atskaņosim diennakts tumšākajā laikā.

Kad dziesma, par kuru ziedoju, skanēs Latvijas Radio - Pieci.lv ēterā?

Tiklīdz par dziesmu ir saņemts ziedojums, Latvijas Radio 5 – Pieci.lv mūzikas departaments piemeklē tuvāko piemērotāko atskaņošanas laiku radio ēterā. Tā kā nav iespējams prognozēt dziesmu pasūtīšanas intensititāti, katras dziesmas precīzu izskanēšanas laiku nav iespējams pateikt. Viens no galvenajiem principiem ir atskaņot pēc iespējas vairāk dziesmu bez atkārtošanās. Visu atskaņoto dziesmu saraksts maratona norises laikā būs pieejams „Dod pieci!” mājaslapā www.dodpieci.lv

Lielākās izredzes savu dziesmu sagaidīt ēterā ir tad, ja tā ir labi atpazīstama un populāra, kā arī, ja ziedojums veikts savlaicīgi. 31. decembrī plkst. 12.00 Latvijas Radio 5 – Pieci.lv ēterā tiks atskaņots „Dod pieci!” pieprasītāko dziesmu Top 100.  

Vai varu pieteikt dziesmu, veicot ziedojumu "Dod pieci!" stikla studijā?

Šogad pie stikla studijas tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Dziesmu būs iespējams pieteikt, pieejot pie ziedojumu lodziņa – Ziedot.lv brīvprātīgie apmainīs ziedojumu pret izvēlēto dziesmu un ievadīs to kopējā sistēmā.

Vai Ziedot.lv ietur komisijas maksu par veiktajiem ziedojumiem?

Ziedot.lv par saņemtajiem ziedojumiem neietur nekādu komisijas vai starpniecības maksu. Visa ziedotā nauda 100% apmērā nonāk tai paredzētajam mērķim. Ziedot.lv administratīvās izmaksas netiek segtas no "Dod pieci!" ziedojumiem.

Kam ir palīdzējis "Dod pieci!"?

2014. gada decembrī pirmajā labdarības maratonā "Dod pieci!" tika saziedoti 64 550 eiro, kas nodrošināja Ziemassvētku dāvanas vairāk nekā pieciem tūkstošiem trūcīgo un vientuļo Latvijas sirmgalvju.

2015. gadā saziedotie 135 546 eiro sniedza asistenta atbalstu vairāk nekā 50 ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām.

2016. gadā tika saziedota 190 910 eiro, kas nodrošināja iespēju sarīkot 21 nometni onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem psihosociālā atbalsta saņemšanai.

2017. gadā saziedotie līdzekļi 358 121 eiro apmērā, nodrošināja 35 812 stundas emocionālas un praktiskas palīdzības atbalsta programmas "Plecs" ģimenēm, kuras vēlas dot mājas bērniem no bērnu namiem.

2018. gadā saziedotie līdzekļi 120 046 eiro apmērā, caur Ziedot.lv un “Plecs” tika novirzīti bezmaksas jauno vecāku atbalsta un mācību programmas izveidošanai un ieviešanai visā Latvijā.

2019. gadā saziedotie līdzekļi 438 197 eiro apmērā nodrošināja pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju. 

2020. gadā labdarības maratonā „Dod pieci!” saziedoti 407 020 eiro palīdzības sniegšanai cietušajiem no vardarbības ģimenē.

Vai var pieteikties no vardarbības cietušo palīdzībai, kas bija "Dod pieci!" 2020. gada tēma?

Jā, joprojām pieejama palīdzība arī cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē (2020. gada „Dod pieci!” temats).

Ziedot.lv sadarbībā ar nevalstiskām organizācijām Latvijā nodrošinās atbalstu akūtu un neatliekamu situāciju risināšanai, piemēram, īslaicīgai pajumtei, medicīniskai palīdzībai un ekspertīžu apmaksai, ēdienam, transportam, mentoram, kas aiz rokas izved cauri procesam, jo bieži cietušie uz to vienkārši paši nav spējīgi.

Par ziedojumiem tiek sniegta palīdzība, kas vardarbības upuriem nepieciešama šeit un tagad, bet ko nenodrošina valsts vai pašvaldība, un uz ko nevar ilgstoši gaidīt.

Šobrīd atbalstu sniedz Ziedot.lv, „Dardedze”, resursu centrs MARTA, krīzes centrs „Skalbes”, biedrība „Palīdzēsim viens otram”, Talsu sieviešu un bērnu krīžu centrs un biedrība „Esi brīvs!”. Bezmaksas juridiskās konsultācijas sniedz Juridiskās palīdzības administrācija. No saziedotajiem līdzekļiem izlietoti vairāk kā 30%. Palīdzība vardarbības upuriem būs pieejama arī 2022. gadā.  

Pieteikties palīdzībai:

Krīžu un konsultācijas centrs “Skalbes” (Psiholoģiskā un juridiskā palīdzība, speciālistu konsultācijas)
Diennakts tālruņi: 67222922, 27722292E-Pasts:

Centrs MARTA (Psiholoģiskā un juridiskā palīdzība, multidisciplināru speciālistu konsultācijas, sociālais atbalsts)
Tālruņi: 67378539 (Rīgā), 29195442 (Liepājā).E-pasts 

Centrs Dardedze (Psiholoģiskās konsultācijas un atbalsts bērniem un ģimenēm, kas saskarušās ar vardarbību)
Tālruņi: 67600685, 29556680E-pasts