Biežāk uzdotie jautājumi

Kas ir "Dod pieci!"?

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta “Serious Request”, kura ietvaros dažādās Eiropas valstīs ik gadu notiek vairāki labdarības maratoni. Pirmā stikla studija darbojās 2004. gada pirmssvētku laikā Nīderlandes pilsētā Utrehtā, savukārt pirmais labdarības maratons Latvijā noritēja 2014. gada decembrī.

Kad un kur šogad notiks "Dod pieci!"?

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad noritēs no 16. līdz 22. decembrim. Latvijas Radio 5 – Pieci.lv stikla studija atradīsies Rīgā, Doma laukumā.

Kam šogad aicina ziedot "Dod pieci!"?

Solidarizējoties ar ukraiņu tautu, kas Krievijas sāktā kara dēļ spiesta doties bēgļu gaitās, "Dod pieci!" šogad aicina sabiedrību atbalstīt Latvijā nonākušos ukraiņu bērnus. Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) dati liecina, ka  Eiropa šobrīd piedzīvo lielāko bēgļu krīzi kopš Otrā pasaules kara. Latvijā šobrīd atrodas teju 35 tūkstoši ukraiņu bēgļu. Pēc Iekšlietu ministrijas aplēsēm aptuveni 31% no visiem ukraiņu bēgļiem Latvijā ir bērni, lielākoties 2 līdz 17 gadu vecumā. Kā ik gadu, arī šogad labdarības maratonā saziedotie līdzekļi 100 % apmērā tiks veltīti ziedojuma mērķim. 

Kā var ziedot "Dod pieci!"?

Ziedojumus, sākot no 5 eiro, apmaiņā pret mīļākās dziesmas atskaņošanu Latvijas Radio 5 – Pieci.lv ēterā no 1. decembra varēs veikt mājaslapā www.dodpieci.lv. No 16. līdz 22. decembrim ziedojumus būs iespējams veikt arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā. "Dod pieci!" mērķim ziedot varēs arī Ziedot.lv tīmekļa vietnē. Skaidrā un bezskaidrā naudā no 1.12. līdz 31.12. var arī ziedot "Circle K" degvielas uzpildes stacijās visā Latvijā.

Arī šogad dīdžejs Toms Grēviņš atradīsies “brīvībā” kā skrienošais dīdžejs, kurš nes “Dod pieci!” vēsti uz Latvijas reģioniem, katru dienu visu labdarības maratona laiku skrienot reālu maratonu (42 km). Maratona distanci Toms Grēviņš skries apmaiņā pret 10 000 lielu ziedojumu.

Vai Ziedot.lv ietur komisijas maksu par veiktajiem ziedojumiem?

Ziedot.lv par saņemtajiem ziedojumiem neietur nekādu komisijas vai starpniecības maksu. Visa ziedotā nauda 100% apmērā nonāk tai paredzētajam mērķim. Ziedot.lv administratīvās izmaksas netiek segtas no "Dod pieci!" ziedojumiem.

Kādu palīdzību nodrošinās minimālais ziedojums 5 eiro apmērā?

Tavi 5 eiro palīdzēs bērniem no Ukrainas piedzīvot Latvijā vēl vienu dienu bez sirēnām un sprādzieniem. Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur Ziedot.lv nonāks Ārkārtas palīdzības fondā, lai sniegtu tiešu palīdzību bērnu pamatvajadzību nodrošināšanai – skolas piederumu un datoru iegādei, veselības uzlabošanai un psiholoģiskajam atbalstam, ziemas apaviem, apģērbam un citām akūtām lietām.

Kādēļ šogad “Dod pieci!” palīdz tieši ukraiņu bēgļu bērniem Latvijā?

Daudziem ukraiņiem dzīve Latvijā ir jāsāk no nulles – pagaidu mājoklis, pagaidu darbs, pagaidu skola un draugi. Tam klāt nāk neziņa, kad varēs atgriezties Ukrainā un vai būs mājas, kur atgriezties. “Dod pieci!” aicina Latvijas sabiedrību apzināties, ka, par spīti mūsu daudzajām problēmām, mums pašlaik ir privilēģija dzīvot miera apstākļos, un, palīdzot ukraiņiem, mēs patiesībā palīdzam arī paši sev.

Latvijā ir daudz vajadzību veselības un citās nozarēs. Vai “Dod pieci!” nav Latvijas vajadzību projekts?

Labdarības maratons “Dod pieci!” ik gadu runā par sabiedrībā nozīmīgu tematu. Šobrīd Latvijā dzīvo vairāk nekā 35 000 ukraiņu bēgļu, un viņiem nepieciešama Latvijas sabiedrības palīdzība, tādēļ tas tiešā mērā ir arī Latvijas vajadzību projekts.

Kur es varu sekot līdzi "Dod pieci!" norisei?

No 16. līdz 22. decembrim 24 stundas diennaktī „Dod pieci!” norisei varēs sekot līdzi Latvijas Radio 5 – Pieci.lv ēterā, tiešsaistē www.dodpieci.lv un www.lsm.lv. Arī Latvijas Radio 1 katru maratona nakti darba dienās no pusnakts līdz 6.00 rītā raidīs „Dod pieci!” maratonu, savukārt brīvdienās līdz pat 7.00 rītā. Visu labdarības maratona norises laiku LTV1 piedāvās nakts ēteru, kad līdz pat 6.00 rītā TV ekrānos tiešraidē būs iespēja vērot notiekošo stikla studijā. Savukārt, LTV7 no 17. līdz 22. decembrim raidīs stikla studijas rīta programmu no plkst. 7.00 līdz 9.00. Tēmu pētīs un stāstus veidos arī Latvijas Televīzijas Ziņu dienests.

Vai varu izvēlēties ziedot par jebkuru dziesmu?

„Dod pieci!” norises laikā Latvijas Radio 5 – Pieci.lv muzikālā formāta ierobežojumi nepastāv – ēterā tiek atskaņotas visas dziesmas, kuras vēlas dzirdēt ziedotāji, sākot ar fragmentu no Vāgnera “Loengrīna” un beidzot ar desmit minūšu gariem “Metallica” skaņdarbiem. Radikālāko žanru mūziku atskaņosim diennakts tumšākajā laikā.

Kad dziesma, par kuru ziedoju, skanēs Latvijas Radio - Pieci.lv ēterā?

Tiklīdz par dziesmu ir saņemts ziedojums, Latvijas Radio 5 – Pieci.lv mūzikas departaments piemeklē tuvāko piemērotāko atskaņošanas laiku radio ēterā. Tā kā nav iespējams prognozēt dziesmu pieteikumu intensititāti, katras dziesmas precīzu izskanēšanas laiku nav iespējams pateikt. Viens no galvenajiem principiem ir atskaņot pēc iespējas vairāk dziesmu bez atkārtošanās. Visu atskaņoto dziesmu saraksts maratona norises laikā būs pieejams „Dod pieci!” mājaslapā www.dodpieci.lv Lielākās izredzes savu dziesmu sagaidīt ēterā ir tad, ja tā ir labi atpazīstama un populāra, kā arī, ja ziedojums veikts savlaicīgi.

Vai varu pieteikt dziesmu, veicot ziedojumu "Dod pieci!" stikla studijā?

Jā, šogad pie stikla studijas tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Dziesmu būs iespējams pieteikt, pieejot pie ziedojumu lodziņa – Ziedot.lv brīvprātīgie apmainīs ziedojumu pret izvēlēto dziesmu un ievadīs to kopējā sistēmā. Tas gan nenozīmē, ka izvēlētā dziesma tūlīt tiks atskaņota ēterā – labdarības maratona laikā saņemam ļoti daudzus pieteikumus, un mūzikas redaktors kārto dziesmu atskaņošanas secību jau vairākām stundām uz priekšu. 

Vai pirms dziesmas izskanēšanas var nosaukt manu vārdu ēterā, ja esmu ziedojis?

Konkrēta ziedotāja vārds netiek nosaukts radio ēterā. Parasti vienu un to pašu dziesmu izvēlas desmitiem cilvēku, un visu ziedotāju vārdu nosaukšana aizņemtu krietnu laiku. Taču, ja vēlaties, lai tas tiek atspoguļots, veicot ziedojumu Ziedot.lv mājaslapā, ziedotāja vārds parādās ziedotāju sarakstā.

Kur var klausīties Latvijas Radio 5 – Pieci.lv?

Latvijas Radio 5 – Pieci.lv raidīšanas frekvence Rīgā ir 93,1 FM, Liepājā 102,1 FM, Limbažos 100,5 FM, Rēzeknē 103,8 FM, Saldū 102,4 FM, Valmierā 89,5 FM, Ventspilī 96,5 FM. Tiešsaistē - https://fm.pieci.lv/

Tāpat Latvijas Radio veidoto saturu ir iespējams klausīties Latvijas Radio mobilajā lietotnē.

Kas ir labdarības izsoles un vai es varu tām pieteikt savu priekšmetu / piedāvājumu?

”Dod pieci!” labdarības izsoles jau vairāku gadu garumā dod iespēju sabiedrībā zināmām organizācijām, sportistiem, mūziķiem un citiem cilvēkiem atbalstīt „Dod pieci!”. Piedaloties izsolēs, var tikt pie unikāliem priekšmetiem un notikumiem, ko nekur citur nevar iegūt. Izsoli rīko Ziedot.lv sadarbībā ar „Pērkam Kopā”, tā pieejama labdarības maratona mājaslapā www.dodpieci.lv. Visi ieņēmumi no labdarības izsoles tiks novirzīti Ukrainas bēgļu bērnu atbalstam Latvijā. Vairāk par izsoles noteikumiem var izlasīt šeit: https://izsole.dodpieci.lv/noteikumi/

Ja vēlaties piedāvāt izsolei kādu unikālu priekšmetu vai notikumu, rakstiet uz DodPieci@latvijasradio.lv 

Mans bērns atnesis zīmējumu – vai šogad to varēs uzdāvināt dīdžejiem stikla studijā?

Jā, zīmējumus iespējams nodot pie ziedojumu lodziņa.

Kam ir palīdzējis "Dod pieci!"?

2021. gadā labdarības maratons „Dod pieci!” izcēla vides pieejamības problemātiku cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, aicinot sabiedrību ieraudzīt to cilvēku ikdienu, kas saskārušies ar redzes, dzirdes vai kustību traucējumiem. 2021. gadā ziedojumos tika savākti 483 346 eiro, kas ir lielākā saziedotā summa labdarības maratona “Dod pieci!” vēsturē.

2020. gadā labdarības maratonā „Dod pieci!” saziedoti 407 020 eiro palīdzības sniegšanai cietušajiem no vardarbības ģimenē.

2019. gadā saziedotie līdzekļi 438 197 eiro apmērā nodrošināja pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju.

2018. gadā saziedotie līdzekļi 120 046 eiro apmērā, caur Ziedot.lv un “Plecs” tika novirzīti bezmaksas jauno vecāku atbalsta un mācību programmas izveidošanai un ieviešanai visā Latvijā.

2017. gadā saziedotie līdzekļi 358 121 eiro apmērā, nodrošināja 35 812 stundas emocionālas un praktiskas palīdzības atbalsta programmas "Plecs" ģimenēm, kuras vēlas dot mājas bērniem no bērnu namiem.

2016. gadā tika saziedota 190 910 eiro, kas nodrošināja iespēju sarīkot 21 nometni onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem psihosociālā atbalsta saņemšanai.

2015. gadā saziedotie 135 546 eiro sniedza asistenta atbalstu vairāk nekā 50 ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām.

2014. gada decembrī pirmajā labdarības maratonā "Dod pieci!" tika saziedoti 64 550 eiro, kas nodrošināja Ziemassvētku dāvanas vairāk nekā pieciem tūkstošiem trūcīgo un vientuļo Latvijas sirmgalvju.

Vai var pieteikties palīdzībai cilvēki ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kas bija "Dod pieci!" 2021. gada tēma?

Jā, 2021. gada „Dod pieci!” saziedotie līdzekļi vēl tiek lietoti. Vēl joprojām var pieteikties cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem (redzes, dzirdes, kustību traucējumi) pēc palīdzības vides uzlabošanai. Jāaizpilda iesniegums Ziedot.lv mājas lapā: https://www.ziedot.lv/pieteikt-palidzibu/pieteikums-palidzibas-sanemsanai

Vai iespējams iesaistīties “Dod pieci!” kā brīvprātīgajam un palīdzēt labdarības maratona norisē?

Jā, brīvprātīgie ir liela daļa no labdarības maratona “Dod pieci!”. Esam priecīgi un pateicīgi brīvprātīgajiem, kas gadu no gada grib būt daļa no “Dod pieci!” komandas. Ja ir vēlme palīdzēt, aicinām rakstīt uz: DodPieci@latvijasradio.lv.

Vai drīkst vākt ziedojumus ārpus labdarības maratona izziņotajām ziedošanas iespējām, izmantojot “Dod pieci!” zīmolu (piemēram, izvietojot ziedojumu kastītes)? Kādi ir nosacījumi?

Jā, drīkst! “Dod pieci!” ir labdarības maratons, tādēļ priecājamies par katru aktivitāti, kur tiek vākti ziedojumi konkrētajam maratona mērķim. “Dod pieci!” logo un vizuālie materiāli ir pieejami projekta tīmekļa vietnes kājenē.

Kādas ir ziedošanas iespējas juridiskām personām un vai iespējams saņemt nodokļu atvieglojumus?

Uzņēmumi, kuri augstu vērtē sociālo atbildību, tiek aicināti slēgt ziedojuma līgumu ar Ziedot.lv. Uzņēmumiem ir tiesības saņemt ienākuma nodokļa atlaidi. Plašāka informācija pieejama šeit:   
https://www.vid.gov.lv/sites/default/files/ziedojumi_uin_27062022_aktualizets_met_mat.pdf

Lai slēgtu ziedojuma līgumu, lūdzam aizpildīt pieteikuma anketu. Ja rodas papildu jautājumi, aicinām sazināties, rakstot uz ziedot@ziedot.lv.

Rīko:

Roku rokā ar:

Ziedojuši 10 000 € par Toma Grēviņa skrējieniem:

Informatīvi atbalsta: